Kā pasargāties no kukaiņu kodumiem?

Kā pasargāties no kukaiņu kodumiem?

Kukaiņu kodumu vietas sāp, niez un izraisa dedzinošas sajūtas. Var izraisīt bīstamu veselībai un dzīvībai anafilaktisko šoku. Kā aizsargāties no tiem?

Kā pasargāt sevi no kodumiem?

Odi, skudras, ērces, knišļi, lapsenes un bites bieži veiksmīgi traucē atpūtai svaigajā gaisā. To kodumi izraisa apsārtumu, ādas dedzināšanu un bieži arī sāpes. Tāpēc ir vērts ievērot dažus aizsardzības pamatlīdzekļus.

Īpaši bīstamas ir bites un lapsenes, jo to inde var izraisīt anafilaktisko šoku. Tāpēc saskaroties ar šiem kukaiņiem jābūt īpaši piesardzīgiem. Pirmkārt nedrīkst veikt intensīvas kustības, kuras kairina kukaiņus vēl vairāk. Gaišas krāsas (balta, rozā, oranža, spilgti zaļa) piesaista kukaiņus, tāpēc pastaigām svaigā gaisā jāizvēlas apģērbu tumšākās krāsās.

Svaigā gaisā vislabāk neatstāt uz šķīvjiem kūkas, saldējumu vai sviestmaizes, jo tieši tās visbiežāk piesaista bites un lapsenes. Tādi paši noteikumi jāievēro ar pakām, pudelēm un glāzēm ar saldiem dzērieniem. Nākamais noteikums, kuru ieteicams ievērot, ir nelietot smaržas un dezodorantus, tāpēc ka to saldie aromāti pievilina kukaiņus. Līdzīgi kukaiņus pievilina arī cilvēka sviedri.

Lai pasargātos no kodumiem vajag izvairīties no mitrām aizaugušām vietām un garās zāles. Īpaši piesardzīgiem jābūt ziedošo koku un ziedu tuvumā. Ne visi apzinās, ka nereti kukaiņi lido veselās grupās. Tāpēc vislabāk ir turēties 50 metru attālumā no vietas, kur bija iekosts kāds cilvēks.


Kā atbaidīt kukaiņus?

Lielāko daļu insektu atbaida kadiķa, ķiploku, sīpolu, sandalkoka aromāti. Iedarbīga ir arī piparmētra, pētersīlis, asie pipari, citrons un vaniļa. Atbaida kukaiņus arī pelargonijas aromāts, tāpēc ir vērts iestādīt šos ziedus podos terasē vai dārza atpūtas stūrītī. Ādu vislabāk pasargāt ar preparātiem, kuri ir pieejami aptiekās Mūsdienīgus līdzekļus var smidzināt uz ādas un apģērba. Daudzus preparātus var lietot arī bērni pēc viena gada vecuma.