Mandeles – vai tās vajag izgriezt?

Mandeles – vai tās vajag izgriezt?

No vienas puses tai ir liela loma mūsu imunitātes sistēmā, no otras puses tās infekcijas izraisa daudzas slimības. Vai tās izgriezt?

Aizdegunes mandeles un kakla mandeles ir limfaudu veidojumi elpošanas un gremošanas trakta sākumā. Mandeles, pateicoties savai atrašanas vietai, pilda svarīgu aizsardzības funkciju, izdala antigēnus, kuri rada antivielas, kas cīnās ar mikroorganismu uzbrukumiem.

patiesībā, mandeļu loma imunitātes veidošanā samazinās ar katru gadsimtu, jauniešiem un pieaugušajiem tā var izgriezt, jo tas neietekmē imunitāti (kakla mandele ar gadiem pazūd pati), taču bērnu gadījumā, kuri vēl nav sasniegušu pubertitāti, to funkciju nevar nenovērtēt.

Tāpēc ka tieši šajā vecumā bērni mēdz slimot ar dažādām infekcijām. Tieši tad mandeles palielinās, jo producē lielāku daudzumu antivielu. Problēma sākas tad, kad pēc izārstēšanas, to izmēri nesamazinās līdz normālam izmēram. Rodas problēmas ēdiena norīšanas procesā. Pāraugusi mandele arī traucē elpošanai caur degunu, kā arī aizklāj daļu no dzirdes kanāla. Dzirdes kanāla nepietiekama ventilācija rada šķidruma rašanos, kas var izraisīt vidējās auss iekaisumu. Visbiežāk viens no pazīmēm, ka mandele ir palielināta, ir krākšana, tas rada miega apnoju un izmaiņas plaušās, tādos gadījumos operācija ir neizbēgama.

Pat esot normas robežas, mandeles var būt par iemeslu dažādiem iekaisumiem. Tad tās ir porainas un organismu neaizsargā, otrādi to plaisās vairoja baktērijas, kuras viegli nokļūst asinsritē. Problēmas ir saistītas ne tikai ar norīšanas grūtībām un biežo saslimšana ar angīnu, bet arī var izraisīt balsenes un deguna blakusdobuma iekaisumu. Angīnas komplikācijas ir nopietna problēma, jo ap mandelēm veidojas sastrutojumi, kuri mēlītes rajonā veido audzējus, kas izraisa stipras kakla sāpes un stingumkrampjus. Pēc iegriezumiem un strutu iztīrīšanas mandeles tiek izgrieztas.

Tādā gadījumā, kad ārsts neapstiprina iekaisuma stāvokli, pietiek tikai ar iegriezumu. Pilnīga mandeļu izņemšana nekad nenotiek profilaktiski. Pati operācija ir diezgan vienkārša un notiek zem vispārīgās narkozes.