Kā atpazīt toksisku draudzību?

Kā atpazīt toksisku draudzību?

Draudzība līdzīgi kā mīlestība ir nenovērtējama un ļoti svarīga katram cilvēkam. Tomēr gadās ka cilvēki ilgus gadus, vairāk vai mazāk apzināti ir attiecībās, ko psihologi sauc par toksiskām attiecībām.

Godīgums, lojalitāte, uzticība, abpusēja iesaistīšanās, individualitātes un atšķirību cieņa, nesavtība – tie ir gan draudzības, gan mīlestības pamati. Tam, lai draudzība uzplauktu un nostiprinātos, ir jāpaiet ilgs laiks un jāpieliek daudz pūļu no abām pusēm. Grūti par draudzību nosaukt seklas attiecības, kas rodas kopīgi strādājot vai sporādiski kontakti facebookā vai draugos, kaut gan arī tie ar laiku var kļūt par īstām dziļam attiecībām. Laikam par uzticīgu un nesavtīgu draugu sapņo katrs no mums, tomēr dažreiz izrādās ka draugs vairāk vai mazāk nepatiess.

Kādām pazīmēm ir jāpievērš uzmanība? Ja draudzene vēlas, piemēram, pavadīt laiku tikai ar mums, ir vienpersoniska un greizsirdība uz citiem draugiem, mums neatliek vietas privātumam un brīvībai, tad šāds attiecību veids ir simbiotisku tipu un šādā draudzībā neiet runa par toleranci, cieņu un līdzsvaru. Bieži sastopamies ar upura veidu, kur bezkaunīgi draudzene tiek izmantota un rodas vainas sajūta, ja mēs nevaram aizdot naudu, drēbes, kosmētiku vai arī mums nav laika nelaimīgai un cietušai draudzenei. Relatīvi viegli noteikt ieinteresētu cilvēku, kas draudzību izmanto, tikai lai iegūtu labumus, ne vienmēr materiālos, bieži vien sociāla statusa un prestiža labumus. Sieviešu draudzības sērga ir mūžīgā konkurence, kas par spīti lojalitātei nav ierobežojumu, tādu kā sist kanti draudzenes vīram, parādīt savu pārākumu darbā, uzņemties labākās mātes lomu, vienā vārdā sakot demonstrēt savu pārākumu.

Šāda veida manipulāciju un uzvedības veidu, kuri var liecināt par toksisku draudzību ir ļoti daudz, vajag tikai gribēt tos saskatīt analizējot attiecības, kuras mūs uztrauc.