Kas ir robežlīnijas personības traucējumi

Kas ir robežlīnijas personības traucējumi

Robežlīnijas personības traucējumi ietekmē ne tikai personu, kurai ir šī slimība, bet arī cilvēkus, kas ir tiem blakus. Tāpēc ir ļoti svarīga slimības diagnosticēšana un attiecīgā ārstēšana.

KAS IR ROBEŽLĪNIJAS/ROBEŽSTĀVOKĻA PERSONĪBA.

Tiešajā vārdu nozīmē ” borderline” nozīmē robežlīniju. Šis termins norāda uz „personības robežstāvokli”, kuru vēl nevaram nosaukt pa psihozi, bet tā jau ir daudz nopietnāka par neirozi, kuru parādās uz neirotisko traucējumu pamata.

Robežstāvokļa personību dažreiz raksturo, kā „stabilo nestabilitāti”, jo personām, kuras skar šī slimība, raksturīgas ir krasas garastāvokļa pārmaiņas no vienas galējības otrā, turklāt viņu stāvoklis nekad nekļūst sliktāks. Viņu stāvoklis ir stabils savā nestabilitātes līmenī.

Kas ir robežstāvokļa/ robežlīnijas personības traucējumi.

Robežstāvokļa / robežlīnijas personības traucējumi, ka jau tika minēts, ir saistīti ar ilgstošiem garastāvokļa svārstībām, kuras traucē pareizo funkcionēšanu sabiedrībā un savstarpējo attiecību veidošanu, turklāt netraucējot citus dzīves aspektus.

Tāpēc daudzi cilvēki nemaz neapzinās, ka ir slimi. Ko šie cilvēki izjūt? Viņiem līdzi seko tukšuma un nelaimes izjūtas, kuras liek arī viņu līdzcilvēkiem justies skumīgiem, neapmierinātiem un bezspēcīgiem. Līdzcilvēki bieži nevar saprast, kāpēc mīļotai personai ir pēkšņi mainījies garastāvoklis un dzīvo pārliecībā, ka viņi ir vainīgi visā.

Kā var atpazīt slimību? Pirmkārt slimam cilvēkam ir problēmas ar savas personības tēlu, kontaktiem ar līdzcilvēkiem, viņš nespēj tikt galā ar negatīvām emocijām, tāpēc bieži rīkojas neadekvāti situācijai.

Parasti šādas personas raksturo piecas no deviņām zemāk uzskatītām īpašībām:

1. izmisīgi cenšas izvairīties no pamešanas

2. iesaistās intensīvajās, bet īslaicīgās emocionālās attiecības

3. ir nestabils savas personības tēls un pašvērtējums

4. uzvedas impulsīvi

5. fiziski dara sev pāri vai mēģina izdarīt pašnāvību

6. ir emocionāli nestabils

7. raksturīga tam ilgstoša tukšuma sajūta

8. nekontrolē savas dusmas

9. stresa situācijās cilvēkam ir paranoiķim raksturīgas domas

Kā tikt galā ar slimību?

Līdzīgi, ka katram traucējumam, kuram ir psiholoģisks pamats, tiek lietota gan psiholoģiskā, gan farmakoloģiskā metode.

Farmakoloģija šajā lietā nav spējīga dot daudz, jo robežstāvokļa personības traucējumus nav iespējams izārstēt ar medikamentiem, tie savukārt ir „ieteicami”, piemēram, ja cilvēkam ir pēkšņas garastāvokļa maiņas, lieto tā sauktos „garastāvokļa stabilizatorus”.