Kas liecina par vāju asins apriti?

Kas liecina par vāju asins apriti?

Organisma pareizā darbība ir lielā mērā iespējama pateicoties asins apritei, kas apgādā šūnas ar tām nepieciešamām barības vielām. Asinsrites traucējumi var izraisīt ļoti nopietnas veselības traucējumus.

Tā sauktā vāja jeb nepietiekamā asins aprite ir raksturīga veciem cilvēkiem, tomēr dažreiz skar ari jaunāka gadu gājuma cilvēkus. Visraksturīgākie nepietiekamās asins aprites ātruma simptomi ir aukstas un pietūkušas rokas un kājas, kāju un roku tirpšana, varikozs, pārāk zems vai augsts asinsspiediens, samaņas zudums, nogurums, bālums un sausa āda. Parasti aukstas rokas un kājas vai arī kad dažreiz tirpst rokas un kājas, nebūt nenozīmē kādas nopietnās slimības simptomus. Varbūt tas ir īslaicīgs skābekļa trūkums kādā no ķermeņa daļām, piemērām kad ilgi atrodoties tai pašai ķermeņi pozīcijai vai pārāk mazkustīga dzīvesveida rezultāts. Tomēr ja šādā veida simptomi parādās regulāri, kā arī ja neatrodam tām racionālu izskaidrojumu nepieciešams konsultēties ar ārstu.

Viens no iemesliem, kamdēļ var rasties nepietiekamā asins aprite ir asinsvadu ateroskleroze jeb patstāvīgs iekaisuma process, kas izraisa asinsvadu sašaurināšanos un holesterīna izgulsnēšanos uz asinsvadu sienām. Izgulsnējoties holesterīnam uz asinsvadu sienām, tiek traucēta normāla asinsrite. Aterosklerozi veicina liekais svars, cukura diabēts, paaugstināts asins spiediens, mazkustīgs dzīvesveids, smēķēšana. Aterosklerozes bojājumu rezultātā var veidoties nenovēršamas izmaiņas ķermeņa locekļos, piemēram, kāju tromboze un pat nekroze. Vāja asins aprite var būt arī vairogdziedzera, nieru, anēmijas, nepilnvērtīga uztura vai mugurkaula problēmu rezultāts.