Neirozes simptomi un ārstēšana

Neirozes simptomi un ārstēšana

Termins „neiroze” attiecas uz vairākiem dažādiem psihiskiem traucējumiem. Atkarībā no neiroze veida, tās simptomi savā starpā var būtiski atšķirties.

Veģetatīvā distonija ir traucējums, kurš rodas patstāvīgā stresa un nervu saspringuma stāvoklī. Rezultātā parādās traucējumi iekšējo orgānu darbībā, visbiežāk rodas traucējumi kuņģu darbībā. Pacients jūt diskomfortu kuņģī, var rasties kuņģa čūlas. Nepareizo darbīgu var vērot arī asinsrites darbībā – var, piemēram, būt paaugstināts asinsspiediens, sirdsklauves utt.

Cita, bieži izplatīta neiroze ir neirastēnija. Tās simptomi visbiežāk ir nogurums un depresija, vai arī otrādi – pārmērīgs uzbudinājums, dusmas, nervozitāte. Simptomi visspēcīgāk izpaužas no rīta, bet ar laiku kļūst mazāk pamanāmi.

Fobijas skar cilvēkus, kas netiek galā ar negatīvām emocijām, tādēļ ilgu laiku slēpt tās dziļi sevī. Rezultātā psihiski nelīdzsvarotām personām sākas irracionālās bailes, kas ir galvenais šādu neirožu simptoms. Bailes ar būt saistītas ar dažādiem dzīves aspektiem. Bieži sastopamas fobijas ir: augstuma bailes, slimības bailes, augstumbailes, bailes no zirnekļiem u.c.

Cilvēkiem ar psihiskiem traucējumiem bieži sastopama parādība arī ir kompulsīvi-obsesīvi traucējumi. Tās saistītas ar obsesīvu kādas darbības veikšanu, piemēram, patstāvīga roku mazgāšana, pedantiska kārtība, vairākkārtējā vienas un tās pašas darbības atkārtošana utt.

Pastāv vēl daži neirozes veidi, katrās gadījumā ir ieteicama tās ārstēšana. Šīs slimības neārstēšana ar laiku var būtiski samazināt dzīves kvalitāti. Neirožu ārstēšanā izmanto psihoterapiju un atbilstošu zāļu lietošana. Katra noteiktā gadījumā ārstēšanas metode tiek noteikta individuāli.