Kā rūpēties par locītavām?

Kā rūpēties par locītavām?

Mūsdienās locītavu iekaisumu problēmas skar ne tikai vecākā gadu gājuma cilvēkus, bet jebkurā vecuma cilvēkus. Ļoti svarīgi regulāri rūpēties par locītavām, lai pēc iespējas ilgāk baudītu kustību brīvību un veselību.

Skrimšļaudu noārdīšanās jeb mūsu locītavu dabiskā amortizācija, ir galvenais locītavu sāpju iemesls. Šie mīkstie, elastīgi audi aizsargā kaulu virsmas un locītavas no nodilšanas. Laika gaitā, šie audu noārdās, kas savukārt izraisa nepareizu locītavu darbību.


Locītavu uzbūve

Locītava ir divu vai vairāku kaulu galu savienojuma vieta. Kaulu virsma ir pārklāta ar hialīnas skrimsli, kas samazina berzi. Locītavu no ārpuses apņem kapsula jeb somiņa, iekšpusi veido sinoviālā membrāna (tur veidojās sinoviālais šķidrums). Kaulu gali ir savienoti ar saitēm.


Kā stiprināt locītavas un samazināt locītavu skrimšļaudu bojājumu?

Vissvarīgākā ir kustība! Varētu domāt kā pārmērīgs kustības daudzums izraisa skrimšļa bojājumus, tomēr pateicoties atbilstošiem vingrinājumiem (zemāk ir vingrinājumu piemēri), varam ilgāk saglabāt mūsu locītavu veselību. Viens no locītavu veselības faktoriem ir arī normāls ķermeņa svars – katrs lieks kilograms palielina slodzi uz locītavām un paaugstina locītavu iekaisuma risku. Locītavu saslimšanu profilakse ir ļoti svarīgi uztura bagātinātāji. Visbūtiskākie ir preparāti, kas satur:

  • glukozamīns – tā ir viela, kas nepieciešama skrimšļaudu veidošanās procesā, bet organismā pēc 40 gadiem tā vairs neveidojas,

  • C vitamīns – iekaisumu procesu laikā, ši vitamīna daudzums samazinās pat par 80%! Tas ir atbildīgs par locītavu aizsardzību un veicina glukozamīna un hondroitīna uzsūkšanos organismā,

  • hondroitīns – atbildīgs par saistaudu starpšūnu pareizo funkcionēšanu,

  • kolagēns – nosaka locītavu stiprumu, būvē saistaudus un cīpslas.


Vingrojumu piemēri

I. Stiepšanās pie vienas kājas– kājām jāveido taisnu leņķi. Ar plaukstām aptveram labu pēdu un noliecāmies 10 reizes. Pēc nelielas atpūtas atkārtojām vingrojumu ar kreiso kāju.

II. Turku poza – kreisā kāja atrodas zem laba ceļgala. Lēnām paceļam ceļgalu un pievelkam pie krūtīm (ieturam pozu dažas sekundes). Vingrojumu atkārtojam 10 reizes un tad pēc nelielas to pašu darām ar otro kāju.

III. Izklupieni- kreisā kāja izvirzīta uz sāniem. Kreiso roku uzliekam uz ceļgala, bet labo roku turam gaisā – noliecāmies uz sāniem. Pēc nelielas atpūtas atkārtojam vingrinājumi uz oto kāju.