Paracetamols  - vai tiešām ir kaitīgs?

Paracetamols - vai tiešām ir kaitīgs?

Ātri remdē sāpes un labi uzsūcas gremošanas traktā. Tais ir viens no populārākiem bezrecepšu medikamentiem. Tomēr to iespējams pārdozēt un saindēties.

Tā aktīvā viela ir acetaminofēns, N-acetil-p-aminofenols. Darbojas kā pretiekaisuma līdzeklis, kā arī remdē muskuļu, menstruālās, galvas sāpes un migrēnu. Latvijā ir pieejami apmērām 20 dažādi līdzekļi, kas satur paracetamolu. Bieži to lieto nekonsultējoties ar ārstu, kā līdzekli pret dazādām sāpēm. Tā kā tas ir plaši pieejams, bieži tiek lietots nepareizi, kā rezultātā notiek saindēšanās. Saindēšanas pazīmes ir atkarīgas no uzņemtās devas.

Lai parādītos toksiskās saindēšanas pazīmes ar paracetamolu, nepieciešams uzņemt samērā lielu tā devu. Saindēšanās pazīmes parādās ja tiek pārsniegta vienreizējā deva, kas ir lielāka par mg/kg uz ķermeņa svara.
Vērts piemīnēt, ka saindēšanās ar paracetamolu ir visbiežākais akūtās aknu mazspējas cēlonis un izraisa katru otro aknu mazspējas gadījumu, kad ir nepieciešama transplantācija. Noteiktā brīdī aknas nevar pārstrādāt pārāk lielu zāļu daudzumu, kas nonāk tajās kopā ar asinīm.
 

Pirmkārt, lai samazinātu iespējamo saindēšanos:

  • vienmēr pirms zāļu lietošanas rūpīgi iepazīsties ar zāļu instrukciju un lieto tās saskaņā ar norādēm,

  • nepalielini zāļu devu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu,

  • uzglabā zāles bērniem nepieejamā vietā,

  • nelieto alkoholu kopā ar zālēm,

  • nekad nelieto vairāk nekā vienu zāļu veidu, kas satur paracetamolu (ja vienīgi to ir izrakstījis ārsts)

  • gadījumā ja rodas jebkādas šaubas lietojot paracetamolu nekavējoties jākonsultējas ar ģimenes ārstu.

Paracetamols nav kaitīgs un var atvieglot dažādas sāpes un mazina iekaisumu. Tomēr ka katrs ārstnieciskais līdzeklis, ko lieto pārāk lielās devās, no zālēm pārvēršas par indi, bet tas viegla pieejamība izraisa to, ka notiek pārdozēšanas ar bezrecepšu medikamentiem.