Angīna: iemesli, simptomi, ārstēšana

Angīna: iemesli, simptomi, ārstēšana

Angīna ir baktēriju izraisītā slimība, kura attīstās ļoti strauji. Kaut gan pati slimība nav bīstama, tomēr tā izraisa daudz blakusparādību – tamdēļ nekādā gadījumā nevar to atstāt neārstētu.

Cēloņi

Inficēties var caur gaisu pilienu ceļa: kontaktējoties ar baktērijām, kuras izdalās slimiem cilvēkiem klepojot vai šķaudot, kā arī lietojot tos pašus sadzīves priekšmetus. Dažreiz gadās, ka laika gaitā mikroorganismi sakrājas mandelēs un aktivizējās labvēlīgos apstākļos (piem., kad organisms novājinās vai pārkarst – ka arī der atgādināt, ka ar angīnu visbiežāk slimojam vasarā).

Simptomi

Pirmais slimības simptoms ir ļoti augsta ķermeņa temperatūra – pat līdz 40 grādiem. Parādās drebuļi, galvassāpes un kakla sāpes, kas pastiprinās rīšanas laikā un atsaucās ar asām sāpēm ausīs. Līdz ar angīnu palielinās un paliek sarkanas mandeles, kuras strutojošās angīnas gadījumā pārklājas ar baltu kārtu. Slimnieks ir apātisks, zūd ēstgriba, nav garastāvokļa un var rasties problēmas ar elpceļiem. Parasti šādi simptomi ilgst no 7 līdz 10 dienām.

Ārstēšana

Cīnoties ar angīnu izraisošam baktērijām, ir nepieciešama ārstēšana ar antibiotikām - kuras katram slimniekam izraksta ārsts pēc diagnozes noteikšanas. Parasti tās penicilīngrupas antibiotikas. Kā arī tie lietoti palīglīdzekļi: zāles, kas satur paracetamolu, kakla un mutes dobumu dezinficējošie līdzekļi. Ārstēšanu var papildināt ar tautas līdzekļiem: salvijas vai kumelīšu tēju, palielinātu un sāpoša vairogdziedzeru gadījumā – siltas kakla kompreses. Kaut kad slimības ārstēšanai nav nepieciešams gultas režīms, tomēr labāk pirmās divas trīs dienas, kad organisms ir visvairāk novājināts, ir ievērot gultas režīmu. Tai pašā laikā ir jālieto uzturā viegls ēdiens, kas nekairina kaklu (piem., buljoni, biezzupas ar lielu dārzeņu daudzumu). Interesanti arī, ka aukstu ēdienu un dzērienu lietošana, nav aizliegta – pat otrādi mazina kakla sāpes un saspringumu.

Blakusparādības

Der zināt, ka neārstēta angīna izraisa nopietnas sekas. Vispār neārstēta vai nepareizi ārstēta var izraisīt vairogdziedzeru vai vidusauss iekaisumu, ļoti nopietnus mandeļu strutojumus, locītavu, nieru un ādas iekasumus. Tāpēc pēc iespējas ātrāk ir jāveic slimības diagnosticēšana un attiecīga ārstēšana.