Pārbaudītas un drošas metodes bērnu zobiņu šķilšanai

Pārbaudītas un drošas metodes bērnu zobiņu šķilšanai

Lielākai daļai zīdaiņu zobu šķilšanās ir problemātiska. Piena zobu šķilšanos pavada sāpēs, nieze un smaganu iekaisums, kā arī augsta temperatūra, problēmas ar miegu un ēstgribu. Kā novērst šīs mūsu mazuļa ciešanas?

Visdrīzāk pirmie zobiņi, kuri izšķilsies būs apakšējie priekšzobi. Tie parādās starp 6. un 10. dzīves mēnesī. Kā otrie izaugs augšējie priekšzobi, kurus ieraudzīsi nākamo divu mēnešu laikā. Dažu nākamo mēnešu laikā izaugs apakšējie un augšējie acu zobi un ilkņi. Starp 2. un 3. dzīves gadu, mazuļa mutes dobumā parādīsies dzerokļi, kas būs pēdējie piena zobi. Protams, tā ir tikai shēma, kuru nevajadzētu uzskatīt par pašsaprotamu. Var izrādīties, kā pirmie, mūsu bērnam, parādīsies nevis apakšējie, bet augšējie priekšzobi, dažreiz pat acu zobi.

Diemžēl, izņemot augšējos un apakšējos priekšzobus, kuri izšķiļas samērā bezsāpīgi, pārējo zobu augšana sagādās mazuļiem sāpes. Šo dažu mēnešu laikā ir jāapbruņojas ar metodēm, kuras kaut mazliet mazinās sāpes. Visvienkāršākā un vispieejamākā metode kā atvieglot bērnam sāpes, ir smaganu masāža ar pirkstgaliem. Lielākai daļai bērnu šī procedūra patīk, kuras pamatā ir mazas, rīvējošās apļveida kustības sāpošu un pietūkošu smaganu apvidū. Pirkstu varam aptīt ar marli un iemērkt to aukstā, vārītā ūdenī vai zāļu, piemēram kumelīšu, tējā. Pārdošanā ir speciāli silikona uzpirkstenīši, ar kuru var parīvēt smaganas.

Vēl viens vienkāršs un efektīvs līdzeklis kā atvieglot sāpošo zobu šķilšanos ir barot bērnu ar atdzesētiem augļiem un dārzeņiem. Auksts burkāns vai uz brīdi saldētavā ielikts ābola vai banāna gabals, palīdzēs atrisināt uzreiz divas problēmas – mazinās sāpes un nodrošinās bērnu ar nepieciešamām barības vielām. Tiecāmies pēc augļiem un dārzeņiem tad, kad mazulis sāpošās zobu šķilšanās dēļ zaudēja ēstgribu un nevēlas ēst mūsu sagatavotus ēdienus.

Atdzesēto augļu alternatīva ir speciāli graužamie riņķi. Vecāki tos izvēlās pirmajā kārtā, bet dabiskus produktus uzskata kā papildus uz izklaides līdzekli mazulim. Vērts izmēģināt abus paņēmienus un novērtēt, kurš no tiem vairāk patīk bērnam. Izvēlāmies graužamos riņķus pildītus ar atvēsinošu želeju vai parastu ūdeni, kuru pirms došanas bērnam, ievieto ledusskapī vai saldētavā. Šāda veida aksesuāru ražotāji domā vispusīgi un rada graužamriņķus ar teksturētu virsmu, kas maigi masē smaganas, kā arī ar izciļņiem, lai uzklātu sāpes mazinošu gēlu. Graužamrinķu izvēle ir ļoti liela, bet noteikti modeļi ir piemēroti attiecīgiem zobu šķilšanas posmiem.