Prostatas vēzis: cēloņi un simptomi

Prostatas vēzis: cēloņi un simptomi

Priekšdziedzera (prostatas) vēzis ir otrais visizplatītākais vēža veids vīriešiem. 87% saslimšanas gadījumu skar vīriešus, kuri ir vecāki par 60 gadiem, tomēr profilaktiskus izmeklējumus jāveic ilgi pirms sasniegsiet septīto gada desmitu.

Šīs audzēja simptomi parādās novēloti

Kamēr vēzis attīstīsies līdz sataustāmam audzējam, var paiet līdz 10 gadu ilgam laikam. Audzēja šūnu dubultošanās var aizņemt līdz pat 4 gadiem. Ja vēzis tiks atklāts samērā agrā stadijā, iespējams piemērot radikālu pasākumus, kuru pamatā ir pilnīga prostatas izgriešana (prostatektomija), radioterapija un apstarošana. Šīs metodes ir visefektīvākās cīņā ar progresējošo priekšdziedzera audzēju. Tomēr ilglaicīgi neārstēts audzējs paplašinās un izplatās citos orgānos un audos, tai skaitā kaulos un limfmezglos. Tad jau iespējams veikt radikālus pasākumus. Vienīgi iespējams ietekmēt audzēja attīstību izmantojot hormonālo terapiju vai sēklinieku izgriešana (sēklinieki ražo androgēnus, kuri būtiski ietekmē prostatas vēža attīstību).

Jo ilgāk vilcinās ar profilaktiskiem izmeklējumiem, jo pastāv lielāks risks, ka vienīgā cīņas metode būs hormonu līmeņa regulēšana. Kad sākt veikt izmeklējumus un cik bieži tos jāveic?

Priekšdziedzera palpatora izmeklēšana caur taisno zarnu: pamats, no kura nav jābaidās

Diemžēl, daudzi vīrieši atsakās no šī izmeklējuma, jo baidās no psiholoģiskā diskomforta izmeklējuma laikā. Slimības diagnosticēšana šajā gadījumā sākās ar prostatas palpatora izmeklēšanu caur taisno zarnu, jeb ar pirkstu caur anālo atveri (savādāk saukta palpācijas metodi). Tomēr ārstam tas ir parasta, ikdienišķa procedūra, kuru veic katram pacientam vai pacientei, ar noteiktām sūdzībām. Izmeklējums ilgst dažas minūte, ir nesāpīga un parasti tam nevajag īpaši sagatavoties. Izmeklēšanas laikā tiek izmantots līdzeklis, kas samazina berzi un tās radītu diskomforta sajūtu, bet speciālists to veic speciālos cimdos.

PSA līmeņa noteikšana asinīs

Priekšdziedzera palpatora izmeklēšana caur taisno zarnu pusē gadījumu ir nepietiekoša, lai iegūtu ticamus rezultātus. Kā jau agrāk minēts, vēzis attīstās lēni un ilgi, līdz parādīsies audzējs. Tamdēļ, pacientam veic papildus PSA līmeņa noteikšana asinīs. PSA (prostatas specifiskais antigēns) ir glikoproteīns, ko ražo priekšdziedzeris, bet tā paaugstināts līmenis asinīs var liecināt par ļaundabīgu audzēju priekšdziedzera apvidū. Tomēr ne visos gadījumos. Tas, tik pat labi, var būt kaut kas cits, piemēram, prostatas iekaisums vai prostatas labdabīgā palielināšanās. Paaugstināts PSA līmenis asinīs ir priekšnoteikums biopsijas veikšanai, lai pilnībā apstiprinātu slimības diagnozi.