Ķermeņa sastāva izmeklējumi – palīdz notievēt un uzturēt sevi formā

Ķermeņa sastāva izmeklējumi – palīdz notievēt un uzturēt sevi formā

Skaitļi tradicionālo svaru ekrānā pasaka itin ne visu par mūsu fizisko stāvokli. Tādēļ vajag nevis maniakāli katru dienu svērties, bet labāk veikt ķermeņa sastāva izmeklējumus.

Kas ir ķermeņa sastāva izmeklējumu pamatā?

Diviem cilvēkiem ar līdzīgu augumu un ķermeņa uzbūvi, nebūt nav jāsver vienādi. Un noteikti viņi nesver vienādi. Cilvēka ķermenis sastāv no dažādām vielām un katra cilvēka gadījumā to proporcijas mazliet atšķiras. Viss ir atkarīgs no dzimuma, vecuma, fiziskās formas, fiziskās aktivitātes līmeņa, dzīvesveida un uztura. Piemēram, fiziski aktīvs cilvēks, kas rūpējas par savu izskatu un formu, lieto uzturā veselīgus produktus, var sver daudz vairāk nekā kāds, kurš vispār nenodarbojas ar sportu un tām nav noteiktās ēdienkartes. Tas nebūt nenozīmē, ka lai mazāk svērtu mums jāpārstāj kustēties un jāsāk ēst ko vien vēlies. Tomēr, nav jāskatās uz sevi caur kilogramu vai ĶMI prizmu, kuri lielākajā daļā gadījumu nav tik ticami, kā varētu likties. Lai sasniegtu lielāku precizitāti, nosakot ķermeņa uzbūvi un stāvokli, tika izstrādāta ķermeņa sastāva analīzes metode.

Ķermeņa sastāva analīzi var veikt pie uztura speciālista un dažos sporta klubos. Vai arī visur tur, kur ir pieejams profesionāls analizators. Šī ierīce ļauj noteikt, cik daudz sastāvā ir taukaudu, bet cik liels ir beztauku masas procents jeb muskuļi, ūdens un kauli. Tāds sadalījums ir iespējams pateicoties elektriskiem impulsiem – izmeklējuma laikā ķermenim tiek pievienoti elektrodi, kas ģenerē zema sprieguma strāvu. Strāva viegli iziet cauri beztauku masai, tomēr taukaudus saskārās ar pretestību (taukos ir maz ūdens, impulsi tos iziet ar grūtībām). Tāpēc šo metodi saucam par BIA (bioimpendances) metodi.

Slēptā aptaukošanās

Izmeklējumi ar bioimpendances metodi ļauj diagnosticēt tā saukto “slēpto aptaukošanos”. Tas ir stāvoklis, kad organismā ir pārāk daudz taukaudu, neskatoties uz to ka ĶMI ir normas robežās. Vienlaikus varam būt apmierināti ar savu ķermeņa svaru, pat nenojaušot, kā esam insulta, II tipa diabēta, orgānu aptaukošanas, paaugstinātā asinsspiediena utt. riska grupās. Pateicoties Ķermeņa sastāva izmeklējumiem, uzzināsim, no cik daudz taukaudiem vajag atbrīvoties, lai uzlabotu organisma veselības stāvokli. Tas palīdzēs izvēlēties atbilstošu uzturu un izvēlēties tādu fizisko slodzi, lai taukaudu un muskuļaudu proporcijas labvēlīgi izmainītos. Profesionāli BIA analīzes iekārtas ļauj noteikt taukaudu daudzumu dažādās ķermeņa daļās. Sniedz arī informāciju par ūdens daudzuma, kā arī minerālvielu daudzumu organismā. Pamatojoties uz izmeklējuma rezultātiem, var noteikt PVĀ indeksu jeb pamata vielmaiņas ātruma indeksu. Pamatojoties uz to dietologs noteiks, cik maksimālu dienas uzņemamo kaloriju daudzumu, lai zaudētu svaru. Fiziski aktīviem cilvēkiem, kuriem ir labs vielmaiņas ātrums, tiek noteikta arī kalorijas daudzums, lai saglabātu esošo fizisko formu.

Pirms izmeklējuma

Izmeklējumi ar BIA metodi nav sāpīgi un samērā komfortabli, tomēr pirms izmeklējumiem vajag iztukšot vēderu, 2 stundas pirms izmeklējuma neēst, nevingrot un nedzert. Pirms veikt izmeklējumu vajag noņemt visas rotas un bižutēriju, kā arī noņemt lielāku daļu apģērbu. Sievietēm mēnešreižu laikā rezultāti var būt neprecīzi, tāpēc labāk neveikt izmeklējumus šajā laikā. Izmeklējumu nevar veikt grūtniecēm.